Amerika'da Profesör Olmak Yerine İstanbul'da Çaycı Olmayı Seçen Adam

Veysel Berk’le tanışın. Kendisi, dünyanın en kaliteli ilk 3 üniversitesi arasında yer alan Stanford Üniversitesi’nden tam zamanlı profesörlük teklifini reddedip memleketine, İstanbul’a, yerleşme kararı alan ve orada Türkiye’nin ilk butik çaycısını açan kişi.

Aslında Veysel Berk’in hikayesi oldukça uzun. Kendisi dünyaca ünlü bir genetikçi. Bilim hayatına 1997 yılında girdiği Boğaziçi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde başlamış. Daha sonra MIT’de staj yapmış, stajdayken Harvard Üniversitesi’nde gördüğü bir restoranın konseptini çok beğenmiş ve Türkiye’ye döner dönmez bir benzerini İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne açmış. Daha sonra dünyanın ilk 10 üniversitesi arasında yer alan California Berkeley Üniversitesi’nde doktoraya başlamış. Orada tıbbi görüntüleme teknolojileri alanında yaptığı çalışmalar nobelli fizikçi ve lazer uzmanı Steven Chu’nun dikkatini çekmiş ve kendisinin yanında çalışmaya başlamış. Bu arada belirtmekte fayda var Steven Chu Obama’nın ilk hükümetinde enerji bakanı olarak çalıştı.

Kendisi Berkeley Üniversitesi’ndeyken bir mikroskop üzerinde çalışmış. Bu mikroskop, elektron mikroskobu kalitesinde görüntü sunan, elektron mikroskobundan farklı olarak ise çektiği görüntüyü ölü bir fotoğraf karesi halinde değil, canlı süreçlerin takibi halinde aktaran bir mikroskop. Yani bir bakıma hücrenin içinde neler olduğunu tıpkı video izler gibi eş zamanlı takip etmeye imkan sağlıyor. Akademiden arkadaşları böyle bir mikroskobu icat etmenin neredeyse imkansız olduğunu söylemişler ve hatta bu projeden vazgeçmesini aksi halde akademik kariyerinin bitebileceğini iddia etmişler. Steven Chu’nun desteğini de arkasına alan Veysel Berk projesinde ısrarcı olmuş ve sonuçta başarıya ulaşmış. Yazılımından mekanik aksamına kadar her şeyi neredeyse tek başına yapan Berk’in icat ettiği mikroskop başarılı olmuş. Bu başarıdan etkilenen Stanford Üniversitesi, Veysel Berk’in icat ettiği mikroskopları çoğaltarak kendi bünyesinde Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Enstitüsü’nü kurmuş. Berk, icadı sayesinde kanser araştırmalarında bilim insanlarının elini oldukça güçlendirmiş durumda.

Can Sıkıntısı Kendisine 1.2 Milyon Dolar Kazandırdı

Ünlü bilim adamı, bahsedilen mikroskobu üretmek için kurşun kaplı karanlık bir odada uzun bir süre tek başına çalıştığını ifade ediyor. Bu süreçte Berk’in canı çok sıkılıyormuş. Üniversitedeki birçok bilim insanın kendisi gibi olduğunu fark edip bilim insanlarını bir araya getirecek lokasyon temelli bir sosyal medya kurmaya karar vermiş. Yazılımını kendisinin yapmış olduğu bu sosyal medya büyük bir beğeni toplamış ve bilişim devi Hewlett Packard’tan 1.2 milyon dolarlık yatırım almış.

Daha sonra annesinin ameliyatı üzerine ülkesine dönme kararı alan Veysel Berk, lokasyon bazlı sosyal medyayı kurduğu altı arkadaşıyla birlikte İstanbul Trup Tower’da bir ofis tutarak çalışmalarına burada devam etmeye başlamış. Ofisin temizliği için bir türlü doğru elemanı bulamamaktan yakınan ekip, evebirilazim.com isimli bir site kurmuş ve temizlikçilerle temizlikçi arayanları bir araya getirmiş. Siteyi bir hafta içerisinde 10 bin kişi ziyaret etmiş ve 3 bin kişi temizlik hizmeti talep etmiş. Bu alanda bir açık olduğunu fark eden ekip bu siteye yoğunlaşmış ve temizlik hizmeti vermeye başlamış. Eve Biri Lazım, bugün Türkiye’nin önde gelen temizlik şirketlerinden birisi.

Veysel Berk, öğle aralarında AVM’de çay içmek için düzgün bir mekan bulamamaktan yakınmış ve arkadaşlarıyla butik bir çaycı açmaya karar vermişler. Çaycı ismini verdiği çay evi, kısa sürede binlerce insanın beğenisi kazanmış. Veysel Berk, Çaycı’yı tüm Türkiye’ye yaymak için çalışmalara başlamış durumda. Çaycı’da çalışan personele verdikleri yemeklerin beğenilmesi üzerine AVM’deki diğer iş yerleri Veysel Berk’ten kendi personeline de yemek çıkarması için talepte bulunmuş ve böylece Yemekçi ismini verdiği 2. şirket ortaya çıkmış. Çaycı’nın ödeme sistemini hızlandırmak için Mobil Kasa ismini verdikleri kendi ödeme sistemini geliştirmişler. Veysel Berk’in şimdiki uğraşı, mobil kasayı bir marka haline getirerek diğer şirketlerin de kullanımına açmak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin