Herkes daha konforlu, daha güvenli, daha az masraflı ve keyifli evlerde yaşamak ister. Bunun dışında, herkes bulaşık, çamaşır, temizlik gibi günlük hayatın zorunlu külfetlerinden kurtaracak bir şeyler arar. Bu yüzden pratik bazı çözümler arayıp onları en iyi şekilde evlerinde uygulamaya çalışırken, bilimkurgu filmlerine konu olan robotların hizmet ettiği ailelerin hayatına imrenmeden edemezler. Günümüzde akılları evler ev sahiplerine gündelik pratik çözümlerin ötesinde birçok kolaylık sağlamaktadır. İçerisinde robotların hizmet ettiği, külfetleri işlerin insanlara artık bir yük olmadı günler ise henüz uzak görünüyor. Peki akıllı ev teknolojilerinin geleceği nedir? Bu yeni teknoloji kullanıcılar için çekici hale gelebilir mi?

Akıllı Ev Sistemlerinin Geleceği

Akıllı Ev Sistemleri Nedir?

Bu güne kadar insanlar gündelik işlerini halletmek ve eğlenmek için evlerinde birçok elektronik alet kullandılar. Hemen hemen her gün bir tanesini çalıştırdıkları çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrikli süpürge ve tabi ki televizyon bunlardan birkaçıdır. Bunlara akıllı cihazlar denebilir mi, şüphesiz hayır. Belki son yıllarda hayatımıza giren, çamaşırın ağırlığına ve kirlilik oranına göre kendini ayarlanan çamaşır makinası, içerideki ışının şiddetine göre ekran ışını kısıp arttıran televizyon bu teknolojileri kısmen içerisinde barındırıyor. Ancak akıllı ev sistemleri dediğimizde bütün bu sistemlerin uzaktan kontrol edilebildiği, hava sıcaklığı, gündüz ve gecenin süresi gibi değişen mevsim şartlarına göre kendini ayarlayabilen, kullanıcının kişisel alışkanlıklarına göre programlayabildiği bir teknolojiden bahsetmekteyiz. Birkaç yıl önce hayal olan bu teknoloji, akıllı telefonların, tabletlerin yaygınlaşması ile gelişti ve şeylerin interneti denilen yeni bir anlayışın teknoloji dünyasında yer etmesi ile birlikte kendine büyük bir yayılma alanı buldu.

Akıllı Ev Sistemlerinin Geleceği

Şeylerin İnterneti Nedir?

Bu noktada şeylerin interneti(internet of things)den biraz bahsetmek gerekecektir. Çünkü bir akıllı ev içindeki aletler bir ağ üzerinden birbirlerine bağlanırlar. Şeylerin interneti de aslında tam olarak budur: Elektronik aletlerin birbirleri ile haberleşmesi. Bir örnek vermek gerekirse, internet bağlantısı olan arabanız eve yaklaşırken, akıllı ev sisteminden ışıkları yakmasını ve eğer mevsim kış ise ısıtıcıyı çalıştırmasını isteyebilir. Akıllı ev sistemleri de böyle bir ağa bağlı olarak çalışabilme kapasitesine sahip bulunmaktalar. Ancak günümüzde bu sistem daha çok uzaktan kontrol edilebilme, ev sahibinin akıllı telefonu ile ev aletlerini açma ve kapamasını sağlamak için kullanılmaktadır.

Akıllı Ev Sistemlerinin Kapsadığı Özellikler

Akıllı ev sistemleri denildiğinde sadece uzaktan kontrol edilebilen ışıklar akla gelmemelidir. Bu teknoloji güvenlik, ısınma, ev eğlenceleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Siz kapıyı kapattığınız anda kameraların ve alarmın devreye girmedi, yatma saatine göre ışıkların kısılması ve ısının ayarlanması bu sistemin sağladığı olanaklardan bir kaçıdır. Böylece, akıllı ev sistemleri kullanıcıların %10 – %30 arası enerji tasarrufu yapmalarını sağlarken onlar için hayati birçok ayrıntıyı da onlar unutsa dahi unutmamaktadır.

Akıllı Ev Sistemleri Kimlere Hitap Etmektedir

Bu yeni teknoloji birçok kolaylığı beraberinde getirmekle birlikte akıllı ev sistemleri fiyatları yüksek olabilmektedir. Bu yüzden bu sistemler binaların yapım maliyetlerini de yükseltmektedir. Alarm sistemi, kamera gibi güvenlik önemleri birçok kişi için gereksiz bir lüks iken akıllı ev sisteminin bu konuda geniş bir talep alanı olduğu söylenemez. Ancak uzaktan kontrol edilebilen ışık ve ısı sistemleri birçok kişi için cazip görünmektedir. Bu, özellikle çocuklu ailelerin rağbet göstereceği bir alandır. Bu yüzden akıllı evlerin kısmı olarak insanların hayatına girmesi mümkünken, robotların hizmet ettiği evler uzak bir geleceğin hoş bir hayali gibi görünmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin