Yakın bir arkadaşınızla, kardeşiniz veya eşiniz ile iş kurma fikirleri  harika fikirler arasındadır. Ancak en yakınınızdaki insanlarda olsa işler yolunda gitmediğinde kriz anlarında çeşitli sıkıntılar nedeniyle kalpler kırılmakta ve maddi manevi zararlar oluşmaktadır. Çeşitli maddi ve manevi sıkıntıların olmaması veya en az düzeyde etkilenmeniz ise dikkat edeceğiniz bazı hususlar ile mümkün. Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şu şekilde;

Aile İşletmesi Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 10 Şey

1. İş Dünyasında Hayattaki Bütün Geleneksel Kuralların Geçerliliği Devam Etmekte

İşletmenizi ister hobi amaçlı isterseniz de tamamen gelir kaynağı oluşturacak şekilde kurun her zaman için yasal mevzuata uygunluğuna, doğru stratejilere ve sağlam iş planlarına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu nedenle yakınlarınızla kurduğunuz işletmelerde geleneksel yönetim tarzı değil dününü bugününü gören ileri düzey vizyonlar geliştirin. Bu sayede günümüz şartlarına daha hızlı uyum sağlayarak daha zor yıkılırsınız.

2. İkili İlişkilerinizi Gözden Geçirin

Aranızda ilişki bulunan iş ortağınız olan sevdiklerinizle aranızdaki ticari seviyeyi korumanız çok önemli. Ticarete girmek ikili ilişkileri iyi veya kötü şekilde etkilemekte. Bu nedenle iş hayatınızla özel hayatınız arasına hassas ince bir çizgi çekmeli ve bu ikisini birbirine karıştırmadan profesyonel tavır içine girmelisiniz.

Aile İşletmesi Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 10 Şey

3. Aranızdan Birisini Yetkili Seçin

Sevdiklerinizle her ne kadar da ortak karar almak isteseniz de zaman zaman fikir ayrılıkları olabilir. Anlaşmazlıkları baştan önlemek için yönetici olarak aranızdan birisini seçin ve en son kararı seçtiğiniz kişi alsın.

4. Bireysel Hayalleriniz Gerçekleşmesinde Israrcı Olmayın

Ortaklar arasında her zaman görüş ayrılıkları olacaktır. Bu nedenle sevdiklerinizle iş kurduğunuzda her zaman kendi hayallerinizin gerçekleşeceğini beklemeyin ortak akılla hareket edin.

5. Bazı Çalışma Pozisyonları Sıkıntılar Yaratabilir

Kuracağınız işletme içerisinde yapılacak olan işlerin pozisyonları sevilmeyebilir. Bu nedenle gerekli ön çalışmayı yaparak yeteneklere göre pozisyon dağılımı yapılmalıdır.

6. Öğrenme Hızı Değişkenlik Gösterebilir

İşletmenizin ihtiyaçlarına göre çeşitli alanlarda eğitimli insan gücü ihtiyacı olabilir. Bu nedenle ihtiyacın olduğu alanda görevlendirilecek çalışanınızın öğrenmesi için zaman tanımalısınız. Bazı insanların her şeyi hızlı şekilde algılayamayabilir. İkili ilişkilerde sabırlı olunmalıdır.

7. İşletme Dışında da Vakit Geçirmelisiniz

Sevdiklerinizle ortak kurduğunuz işletmelerde devamlı vakit geçirmek zamanla ortaklar arası sıkıntıların oluşmasına neden olabilir ve eski günlere özlem duyulabilir. Bu nedenle eski güzel zamanlarınızı hatırlatacak aktivitelerde yapmaya özen gösterin.

8. Problemleri Biriktirmeyin Kısa Sürede Çözüme Kavuşturun

İşletme içerisinde sevdiklerinizle oluşabilecek problemlere karşı anında iletişim kurarak çözüm yoluna gitmelisiniz. Bu nedenle problemleri içinizde biriktirmeyin en ivedi şekilde çözüme kavuşturmanın yolunu arayın.

9. Karşılıklı Saygı ve Sevgi İçerisinde İletişime Geçin

aileyle iş yapmak  veya sevdiklerinizle iş yapmanın en büyük handikabından bir tanesi de stres anında verilen tepkilerdir. Stres ve kriz anlarında verilen tepkilere dikkat edilmeli ve her zaman saygı ve sevgi içerisinde olmasına dikkat edilmelidir.

10. Çok Keyifli ve Zahmetli Zor Günlere Hazır Olun

Sevdiklerinizle beraber çalışmak çok fazla keyifli olabileceği gibi, birbirini seven insanların kriz anında olumsuz davranışlarda kırıcı olabilmektedir. Bu nedenle gülmeye de gerilmeye hazır olun.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin