Adidas ve Puma hikayesi çok bilinmese de birçok insana ilham olabilecek ve azim tetikleyebilecek türden bir hikaye. Bu hikaye, herkesin bildiği basit bir kurumsal rekabet türünden bir hikaye değil. Özünde iki kardeş olan Adolf Dassler ve Rudolf Daslerr kardeşlerin küslükleri yalnızca kurumsal alana yayılmamış, oluşturdukları Adidas ve Puma markalarının fanlarının da on yıllar süren bir zaman zarfı boyunca ayrışmalarına yol açmıştır.

Adidas ve Puma'nın Çok Bilinmeyen Hikayesi

Her Şey Basit Bir Ayakkabı Dükkanı ile Başladı!

Adi ve Rudi, ayakkabı yapıp satmak amacı ile bir ayakkabıcı dükkanı açarlar. Bu olay İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde, küçük bir Alman şehri olan Herzogenaurach’da vuku bulmuştur. Adi, annelerinin çamaşırhanesinde ayakkabı tasarlamak ve üretmek ile meşgulken; Rudi ise bunları satmak ile uğraşıyordur. Şüphesiz Rudi karakterinin daha dışa dönük olması bunda en etkili olaydır.

Dassler kardeşler, Hitler 1933’de iktidara geçtiğinde Nazi Partisi’ne üye olur ancak ürettikleri ayakkabıları esasen Afro Amerikan olan ve 4 altın madalya kazanan Jesse Owens’a verirler. Jesse Owens’ın olimpiyatlardaki zaferi bu iki kardeşin başarısını taçlandırmış gibi gözükse de, aslında iki kardeş arasındaki rekabeti ve tartışmayı hızlandırmaya daha çok neden olmuştur. Ayrıca Adi ve Rudi’nin eşlerinin de birbirlerinden haz etmemeleri çatışmayı zirve noktaya ulaştırmıştır. Ancak ipleri koparan asıl olay, Herzogenaurach şehri bombalanırken sığınmak için Rudi ve eşinin evine gelen Adi ve eşinin, “kahrolası müttefikler yine geldiler” sözüdür. Rudi bu sözü üzerine alınır ve ipler tamamen kopar.

Kardeşlerin Dünyayı Bölen Ayrılığı

Rudi tutuklandığında ise ihbar eden kişi onun öz kardeşi olan Adi’dir. Adi bu durumu fırsat bilerek şirketi tek başına üstlenir ve daha sonra “Adidas” isminde, dünyanın en büyük spor giyim ve ayakkabı markalarından biri olan şirketi kurar. Rudi ise hapisten çıktığında ilk önce kardeşini taklite yeltenir ve “Ruda” isminde bir şirket kurarak şirketi böldüklerini kesinleştirir. Daha sonra ise bu ismi “Puma” olarak değiştirmiş ve Rudi, Puma kurucusu olarak tarihe geçmiştir.

Adidas ve Puma'nın Çok Bilinmeyen Hikayesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin