4G Teknolojisi Ne Getirecek?3G’den sonra, 4G ülkemizde neleri değiştirecek herkes merak ediyor? Tam olarak teknolojiyi kullanmadan ne gibi değişkenlerin söz konusu olacağını somut olarak ortaya koyabilmek mümkün değil. Ama ulaştırma bakanının yaptığı açıklamalara göre, ihale mayıs ayında tamamlanacak ve yıl sonunda ülkemiz 4G mobil iletişime geçmiş olacak. Öncelikle 4G kapsama sorunu çözecek gibi, aynı zamanda daha hızlı bir veri alışverişi söz konusu olacak. Buda akıllı cihazlarınızda daha verimli bir internet dolaşımı sahibi olacağınızı gösteriyor.

Hızla alakalı düşüş farkındalığını yaşatmak adına şu şekilde bir örnek vermek mümkün. 3G ile oyun indirdiğinizde 3 dakika zaman kaybediyorsunuz. Ancak 4G sayesinde 25 saniyede oyun indirebileceksiniz.

Müzik indirme konusunda da 3G 10 saniyelik bir zaman kaybına sebep oluyor. 4G ile sadece bir saniye içerisinde istediğiniz müziği indirmeniz mümkün olabiliyor. Video yüklenme süresinde de düşüş söz konusu olacak, 3G ile 20 saniye beklerken, 4G sayesinde bu süre 1 saniyeye düşüyor. 3G HD videolarda daha kötü bir performans sunuyordu. Yani 1,5 dakikalık bir bekleme süresi söz konusuydu. Bu süre 4G sayesinde 30 saniyeye düşüyor. Fotoğraf indirme ise 1 saniye içerisinde 4G ile gerçekleşecek. Bu durum 3G mobil iletişiminde 20 saniyeydi.

İlk olarak Güney Kore’de 2007 senesinde kullanılmaya başlayan 4G şuan 50’ye yakın ülkede kullanılıyor. Ülkemizde de bu seninin sonuna doğru kullanıma hazır hale gelecek. Ülkemiz buna hazır ve heyecanla mobil iletişim devrimi yaşayacağımız 4G’yi bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin