3G, 4G ve 5G TeknolojileriÜlkemizin karışık gündem maddelerinden birisi de, 4G ve 5G teknolojileri. Devlet yöneticileri tarafından 4G’nin onaylanmaması teknoloji ve sanayi otoritelerinde şaşkınlık yaratsa da değişen bir şey olmayacak; şu an 3G teknolojisindeki Türkiye 4G teknolojisini kullanmayacak gibi görünüyor. Yine de ümidimizi kaybetmeyelim; çünkü, 26 Ağustos 2015 tarihinde 4G ihalesi tekrar görüşülecek ancak kabul edilmezse 2020’li yıllarda doğrudan 5G’ye geçene kadar 3G ile yetineceğiz. Böylesine bir tartışmaya konu olan bu teknolojiler üzerinde durmak, farklarını anlatmak istedik.

 

3G vs 4G

G harfi, İngilizce generation (nesil) kelimesinin baş harfidir. Her yeni çıkan mobil teknoloji yeni bir nesili ifade etmekte, yani 3G; 3. nesil mobil teknoloji anlamına geliyor. 3G teknolojisini kullanan Türkiye 4G’ye geçmeyi reddetti. Şayet bu teknoloji iyileştirmesi yapılsaydı mobil internet hızında önemli gelişmeler olacaktı. Yakın gelecekte bu teknolojinin de eskiyeceği düşünüldüğü için 4G’ye geçiş reddedildi. Aşağıdaki tablo bu iki teknoloji arasındaki farkı göstermektedir.


3G, 4G ve 5G Teknolojileri

İnternet servisi, bant genişliği, frekans gibi teknik terimler kullanıcıyı ilgilendirmese de tablodan anlaşılacağı üzere internet hızında önemli bir yükseliş fırsatını da 4G ile birlikte reddettik. Mobil cihazların yaygınlaştığı günümüzde, cepten televizyon/film izlemek gibi amaçlara daha uygun olan 4G teknolojisinin bekleyenleri ne yazık ki 5G’nin çıkışına kadar sabretmek zorunda kalacaklar.

 

5G Teknolojisi

3G, 4G ve 5G TeknolojileriAmerika’da 5G’nin 2020 yılında çıkması öngörülüyor. 5G’nin ülke içerisinde milli imkanlarla geliştirilebilmesi için yatırım sözleri verilmekte. Önümüzdeki 5 yıl bu teknolojiyi geliştirmek için yeterli bir süre olabilir ama Türkiye’nin politik gündemindeki gerilimler uzmanların bu konuya şüpheci yaklaşmasına neden olmakta. Yüksek mobil veri transfer hızı sayesinde 5G,  masaüstü cihazlardan internet erişimine gereksinimi ortadan kaldıracak gibi görünüyor. 5G teknolojisi halen geliştirme aşamasında olduğu için net veriler sunamıyoruz ancak bilinen o ki internet transfer hızı 1 Gbps civarlarında olacak, 4G’nin yaklaşık 10 katı. İngiliz bilim adamları 1 Tbps hızına ulaşmayı başardılar ancak bu hız sadece laboratuvar ortamlarında kaydedilebildi. 5G teknolojisi için bile böyle bir hızın piyasa girmesi zor görünüyor, kim bilir orta vadeli gelecekte çıkacak olan 6G, 7G teknolojileri belki de bu hızlara sahip olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin