3B Yazıcılar Dünyayı Değiştirebilir mi?
Arie Kurniawan’ın Tasarımı

Artık yeni hiçbir şey yok. İcat edilebilecek her şey icat edildi.

Bu söz, 1899 yılında Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell tarafından söylendi. Teknoloji evangelistleri dışında insanların tamamına yakını aslında böyle düşünüyor. 10 yıl sonra akıllı telefonların nasıl bir forma bürüneceği hakkında bir fikrimiz var mı? Teknolojinin seyrini hemen hiçbirimiz doğru şekilde tahmin edemiyoruz. Hayatımıza yeni yeni dahil olan 3 boyutlu yazıcılar için de durum farklı değil. Birçoğumuz için pahalı bir oyuncaktan öte bir şey olmayan bu yazıcılar bazı uzmanlara göre ise geleceğin üretim ve finans dünyasına değiştirecek önemli aletler arasında. 3 boyutlu yazıcı girişimcilerinden Rick Smith de bu teknolojiyi önemseyenler arasında yer alıyor. Smith’in, Forbes Dergisinin internet sitesine yazdığı makalede, 3B yazıcılar ile alakalı iki olaya dikkat çekiyor.

Birinci olay, General Electric firmasının düzenlediği inovasyon yarışmasındaki birinci olan proje. Yarışmanın birincisi olan Arie Kurniawan isimli bir Endonezyalı, uçak motorunu kanada sabitleyen bir bağlantı elemanı tasarlamış. Bu menteşe, geleneksel ürünlere göre %87 daha hafif ve bütün testleri geçmiş durumda. İşi ilginç kılansa Arie Kurniawan’ın uçak endüstrisi ile ilgili geçmişte hiçbir tecrübesinin bulunmaması ve tasarımını 3B yazıcıda üretmesi.

İkinci olay ise jet motorlarında kullanılan yakıt enjeksiyon sisteminin 3B yazıcıyla üretilmesi. Daha önceleri 21 ayrı parçadan oluşan bu sistemin 3 boyutlu yazıcıda üretilmiş versiyonu tek bir parçadan oluşuyor. Eskisinden 5 kat daha dayanıklı ve yüzde 15 yakıt verimliliği sağlıyor.

Bu gelişmelerden sonra, Rick Smith şu soruları soruyor;

  • Bağlantı elemanı gibi tek parçadan oluşan sistemler 3B yazıcılarda çok daha yüksek verimlilikle üretilebiliyorsa neden diğer tekil parçalar da üretilemesin?
  • Sektörden olmayan birisi, yeni üretim yöntemleriyle, sektörün tecrübeli uzmanlarının yapamadıklarını başarıyorsa geleneksel üretim yöntemlerini sorgulamak gerekmez mi?
  • 3B yazıcılar daha önceleri birkaç ayrı fabrikada üretilen 21 parçadan oluşan sistemi tek parçaya indiriyorsa GE’ye parça üreten yan sanayi kuruluşlarının gerekliliği ortadan kalkmış olmaz mı?
  • Amerika’da çok daha yüksek verimlilikle üretim yapılabiliyorsa Çin gibi global üreticilerin konumunu sorgulama zamanı gelmedi?

Peki ya 3B teknolojisi sadece sınırlı parçalar için değil de tam bir uçak üretmek için kullanılacak hale gelince ne olacak?  İşte o zaman dünyanın gerçekten değişeceği söylenebilir.

Dünyanın ilk 3B baskıyla üretim yapan fabrikasının sahibi Rick Smith, bu yeni nesil üretim teknolojisinin geleceğini araştırmak için Fortune 500 listesindeki firmaların CEO’larıyla görüşmüş. Smith’in iddiasına göre CEO’ların çoğunluğu, üretimlerini 3B teknolojisine kaydırmak için çalışmalara başlamış durumda.Sınai üretiminin kitlesel boyutlardan yerel boyutlara kayması, Çin gibi Uzak Doğu ülkelerini olumsuz etkileyebilir. Bunun yanında, gerek üretim süreçlerinde gerekse ürün servisi boyunca elde edilecek yüksek verimlilik sayesinde çevre kirlilikleri azaltılabilir.

Dünya dönüyor ve bu hızlı dönüşe ayak uyduramayan medeniyetler yok olmaya mahkum. Unutulmamalı ki icat edilebilecek daha çok şey var.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin