2020 Yılına Kadar Piyasaya Çıkacak 9 Elektrikli Araç

Günümüzde uzun mesafeler kat edebilen bir elektrikli araç satın almak istiyorsanız çok bir alternatifiniz yok. Aslında tek alternatifiniz de var diyebiliriz. Resmi verilere göre menzili 320 kilometrenin üzerinde olan yüzde 100 elektrikli tek araç Tesla Motors tarafından üretiliyor.

Tesla Motors her ne kadar en uzun menzilli araçları üretse de 320 kilometre, geniş halk kitlelerinin satın almasına yetecek kadar uzun değil.

Ford, Volkswagen, and General Motors gibi büyük otomobil üreticileri, 2020 yılına kadar makul fiyatlı ve uzun menzilli elektrikli otomobillerini piyasaya sürmek için hummalı çalışmalar yürütüyorlar.

İşte önümüzdeki birkaç yıl içerisinde göreceğimiz bazı elektrikli otomobil modelleri.

Tesla, Model 3’ü bu yıl tanıtıyor. 2017 yılında seri üretime başlanılacak.

2020 Yılına Kadar Piyasaya Çıkacak 9 Elektrikli Araç

Tesla, diğer otomobillerinin neredeyse yarı fiyatına satacağı ve kitle üretimini gerçekleştireceği ilk araç olan Model 3 31 Mart’ta tanıtacak ancak seri üretim için 2017 yılı beklenmek zorunda.

Hükümet destekleri olmadan aracın fiyatının 35 bin dolar olacağı ancak desteklerle birlikte bu fiyatın aşağı çekilebileceği söyleniyor. Model 3, Tesla’nın amirak gemisi olan Model S’ten yüzde 20 oranında daha küçük.

Tesla 2019 yılında yeni nesil Roadster’i de tanıtmayı planlıyor.

roadster

Şirketin prestij kaynaklarından olan Roadster modelinin yeni jenerasyonu 2019 yılında tanıtılacak. Araç hakkında neredeyse hiçbir detay verilmedi, bildiğimiz tek şey tam bir hız canavarı olacağı.

Şirketin CEO’su Elon Musk, aracın 0 – 100 km hızlanmasının 2.8 saniye olacağını belirtti.

General Motors The Bolt EV’nin üretimine bu yıl başlanılacak.

bolt

General Motors, ilk ucuz elektrikli aracını tanıttı ve aracın seri üretimine bu yıl başlanılacak. Bolt EV’yi bu sene bitmeden satın alabileceğiz.

Aracın Amerika’daki satış fiyatının, devlet teşviklerinden sonra 30 bin dolar olması bekleniyor. Menzili ise 350 km.

Audi, e-tron quattro konseptindeki ilk SUV’unu 2018 yılında üretmeye başlayacak.

audi

Auidi geçtiğimiz ocak ayında, ilk yüzde 100 elektrikli SUV aracının üretimine 2018 yılında başlanılacağını duyurdu. Araç, markanın Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttığı “e-tron quattro” konseptinden büyük oranda etkilenen bir tasarıma sahip olacak. Aracın menzili yaklaşık 500 km olacak.

Porche Mission E Concept’in üretimine 2020 yılında başlanılacak.

porsche

Elektrikli otmobil sektörüne Porsche de dahil oluyor. 500 km menzile sahip olacak aracın üretimi içi 1.1 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Mission E Concept 15 dakika içerisinde yüzde 80 oranın şarj olabilecek.

Aston Martin, lüks elektrikli otomobil sektörüne RapidE ile giriyor.

amartin

Gittikçe büyüyen elektrikli araç sektöründen pay almak isteyen lüks otomobil üreticisi Aston Martin, üreteceği RapidE’nin satış fiyatının 200 – 250 bin dolar arasında olacağını duyurdu. Üretimine 2018 yılında başlanılacak olan aracın menzili 320 km olacak.

Faraday Future’ın aracını 2020 yılında yollarda görmeye başlayacağız.

ffuture

Faraday Future, Tesla Motors’un en ciddi rakiplerinden birisi olarak görülse de henüz piyasaya çıkmış bir aracı bulunmuyor. CES 2016’da tanıttıkları ilk araçları oldukça ilgi çekmişti. Şef Ürün Tasarımcı Richard Kim, CES 2016’da tanıtılan aracın seri üretiminin yapılmayacağını ancak önümüzdeki 4 yıl içerisinde ilk seri üretim araçlarını piyasaya süreceklerini belirtti.

Volkswagen Budd-E konseptindeki ilk elektrikli aracı 2020 yılına gelmeden piyasaya sürecek.

budde

Elektrikli araçları büyütmek ve gerçekten aile aracı haline getirebilmek gibi zor bir görevin altına giren Volkswagen, ilk büyük elektrikli aracı 2020 yılına gelmeden üreteceğini duyurdu. Elektrikli Budd-E yaklaşık 380 kilometrelik bir menzile sahip olacak.

Hyundai Ioniq EV’nin seri üretimine 2017 yılında başlanılacak.

2012 Geneva Motor Show - i-oniq

Hyundai, yüzde 100 elektrikli olan Ioniq EV’nin tanıtımını Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapmıştı. 250 km menzile sahip olan aracın seri üretimine önümüzdeki yıl başlanılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin