2017 yılında girişimcilere ilham kaynağı olacak 10 iş fırsatından bizi nelerin beklediğine ilişkin önemli birçok öngörü çıkarabilirsiniz.

2017 İçin En İyi 10 İş Fikri Ve Fırsatı

1. Mahkeme kararlarını koruma altına alan yazılımlar

Harika bir inovasyon olarak karşımıza çıkan Predictice, geçmiş mahkeme kararlarına dayanarak avukatlara ticari ve sosyal anlaşmazlıkların sonuçları hakkında yararlı veriler ve istatistikler sağlıyor.

2. Sürücüsüz araçlarla ilgili fırsatlar

Adrian FLux isimli şirket otomatik park etme ve internet tabanlı sistemlerin hacklenmesi gibi sürücüsüz araçlara ait riskler için sigorta hizmeti sunuyor.

2017 İçin En İyi 10 İş Fikri Ve Fırsatı

3. Kullanıcısını uyandıran akıllı yüzük

Thim isimli akıllı yüzük giyen kişiyi belli aralıklara uyandırarak daha iyi uyku alışkanlığını destekliyor. Cihaz katılımcıların ilk bir saati boyunca belli aralıklara uyandırılmasının uyku kalitesini iyileştirdiğini gösteren akademik bir çalışmaya dayanıyor.

4. Kreatif direktör olan yapay zeka

Japonya’daki McCann isimli bir ajans şimdilerde kreatif direktör pozisyonunda gerçek bir çalışan yerine AI-CD β isimli bir yapay zekadan yararlanıyor.

5. Beğenilme oranına dönüşen çevrimiçi oylamalar

Deemly isimli uygulama çevrimiçi hesaplarına dayalı olarak kullanıcılarına “güvenilir” oylar veriyor. İnsanlar partnerlerini verilere dayanarak seçebiliyor.

2017 İçin En İyi 10 İş Fikri Ve Fırsatı

6. Drone pilotluğu eğitimi verilen engelli insanlar

HandiDrone isimli şirket engellilere, modifiye edilmiş özel dronları nasıl uçuracaklarını öğretiyor. Amaç, bu kişilerin dronlar sayesinde sınırlarını aşmalarını sağlamak.

7. Yeşil Enerjide “Blockchain” Teknolojisi

Öne çıkan, merkezi olmayan, siber izleme stratejisinden daha güvenli bir bulut depolama platformu Storj,  blockchain teknolojisiyle birçok sektörde farklı uygulamalar gösterebilmektedir. Özellikle de artık “ara eleman”lara ihtiyaç duyulmayan sektörlerde.

8. Medyanın yerine geçmesi muhtemel sanal gerçeklik uygulamaları

Emblematic isimli uygulama tüketilebilir haber içeriklerini sanal gerçeklik teknolojisi ile yaratılan simülasyonların içerisine yerleştirerek gelecekteki olası fırsatlar için farklı bir bakış açısı yaratıyor.

9. Sivrisineklerle savaşan, tasarruflu sokak lambaları

Malaya Üniversitesi profesörleri enerjisini rüzgâr ve güneş ışınlarından alan, etrafına “insan” kokusu yayarak sivrisinekleri kendine çeken ve ölmelerini sağlayan akıllı sokak lambaları yarattı.

10. Çevrimiçi alışveriş deneyimi     

Amazon’un alışveriş yapan kişilerin otomatik olarak ödeme yapmalarına izin veren fiziksel mağazası Amazon Go ile ilgili birçok bilgi görülmekteydi. 2017 başlarında açılan bu mağaza perakende alanları için yıkıcı etki yaratacağa benzediği için yaratıcı iş fırsatı olarak görülmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin