2016 Yılında Duyacağımız En Parlak 7 Fikir

Teknoloji hızla gelişiyor, birkaç yıl önce hayal diye gördüğümüz şeyler birkaç yıl sonra gerçeğe dönüyor. 2016 yılında da birçoğumuzun aklına gelmeyen, sadece bilim insanlarının zihninde yer edinebilen teknolojilerin gerçeğe döndüğünü göreceğiz. İşte onlardan 7 tanesi.

1) Bakterilere Karşı Yeni Silah

2016 Yılında Duyacağımız En Parlak 7 Fikir

2015 yılında tıp dünyası için oldukça önemli bir gelişme yaşandı; 30 yıl sonra ilk defa yeni bir antibiyotik keşfedilmişti. Yeni bir antibiyotik keşfetmek, özellikle 30 yıl sonra, elbette önemli bir haber ancak burada çok daha önemli bir şey var o da antibiyotiği keşfetmemizi sağlayan teknoloji.

Teixobactin ismi verilen bu yeni antibiyotik, iChip isimli bir aletin kullanılması sayesinde bulundu. Antibiyotikler, bakterilerin laboratuvar ortamında incelenmesiyle elde ediliyor ancak dünyadaki bakterilerin yüzde 99’u laboratuvar ortamında canlı kalamıyordu ta ki iChip keşfedilene kadar. iChip, doğal ortamında alınan bakterilerin yaşaması için bu ortamı taklit eden bir makine. iChip kullanılarak 30 ayrı antibiyotiğin keşif çalışmasına başlanıldı bile.

2) CRISPR Genetik Çalışmalarında Yeni Bir Çağ Başlatıyor

2016 Yılında Duyacağımız En Parlak 7 Fikir

Genetik dünyasnı oldukça heyecanlandıran bu CRISPR isimli alet, DNA kesme ve yeniden birleştirme işini olağanüstü bir hızla yapıyor. Bu, kanser araştırmları, tarım çalışmaları ve genetik hastalık tedavilerinde insanoğlunun elini ciddi manada güçlendirecek.

2016 yılında, CRISPR kullanılarak üretilen yeni genomların haberini sık sık duyacağız.

3) 2 Boyutlu Malzeme Dönemi

2016 Yılında Duyacağımız En Parlak 7 Fikir

Geleneksel malzemeler 3 boyutlu olarak üretilirler. Yaklaşık 10 yıl önce grafenin keşfedilmesiyle birlikte insanoğlu 2 boyutlu malzeme dönemine girmişti.

2 boyutlu malzeme, materyallerin 2 boyutlu olarak tasarlanması anlamına geliyor. Grafen, milyarlarca karbon atomunu kümeler halinde şekillendirmek yerine her bir atomun pozisyonu belirleyerek tasarlanan bir malzeme, kendisini 2 boyutlu kılan da atomik boyuttaki bu tasarımı.

2016 yılında 2 boyutlu malzeme teknolojisinde önemli gelişmeler yaşanması bekleniyor. Lawrence Berkeley Üniversitesi’nden araştırmacılar, 2B malzemeler ile 3 boyutlu ekran teknolojisi geliştirme çalışmalarında sona yaklaştılar. Ayrıca 2 boyutlu germanyum, fosfor, silikon ve kalay plakalar üretebilmek için çalışan sayısız kurum bulunuyor.

4) Ve İnsanoğlu Zettabayt Çağına Giriyor

2016 Yılında Duyacağımız En Parlak 7 Fikir

İnternetteki veri transferinin boyutu, her yıl bir çığ gibi katlanarak artıyor. İnternet teknolojileri konusunda uzman olan CISCO’nun yaptığı bir analizde, bu yıl sonu itibariyle internetteki toplam veri transferinin boyutunun ilk defa zettabaytı aşacağı hesap edilmiş.

Bir zettabayt, 1000 zetabayt yapıyor, 1 zetabayt ise 1 trilyon gigabayt anlamına geliyor.

5) Herkese İnternet

2016 Yılında Duyacağımız En Parlak 7 Fikir

Birçok kurum, dünya üzerindeki her insanın internet erişimine sahip olması için çaba gösteriyor. ABD İç İşleri Bakanlığı, Google ve Facebook bunlardan en önemlileri. Facebook 2016 yılı sona ermeden kendi uydusunu fırlatmayı düşünüyor. Bu uydu sayesinde, sahra altı Afrika’sında yaşayan insanların  internet erişimi şansı olacak. Bu bölgede yaşayanların sadece yüzde 2’si internete girebiliyor

6) Uzayın Keşfinde 2. Perde

2016 Yılında Duyacağımız En Parlak 7 Fikir

2015 yılı itibariyle, güneş sistemimizdeki 9 gezegenin (artık 8) tamamına da uzay aracı gönderildi. Bundan sonraki amaç, bu gezegenlerin sadece fotoğrafını çekmek değil, derinlemesine analiz yapabilecek sondalar göndermek olacak. 2016 yılı içerisinde birçok yeni uzay programının tanıtımını duyarsanız şaşırmayın.

7) Katil Robotlar ve Karşıtlar

2016 Yılında Duyacağımız En Parlak 7 Fikir

İnsanoğlunun en büyük korkularından birisi, yapay zekayla donatılmış robot askerlerin yaratacağı olası tehlikeler. Birçok bilim insanı, ABD hükümetine bu silahları engellemesi için çağrıda bulunuyor. 2016 yılının önemli gündem maddelerinden birisi de katil robotlar olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin