"14. Bayim Olur Musun?" Fuarı Kapılarını Açtı

Medyafors Fuarcılık organizasyonu, UFRAD ve Coldwell Banker Türkiye Ana Sponsorluğu’nda düzenlenen “14. Bayim Olur Musun” Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı açılışına Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AB eski Bakanı Egemen Bağış, Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı (TİM) Mehmet Büyükekşi, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, UFRAD Franchising Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve çok sayıda şirket yetkilisi katıldı.

UFRAD Franchise Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın fuarın açılışında yapmış olduğu konuşmada, 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında iş adamlarının göstermiş olduğu demokratik duruşa vurgu yaparak, “15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında iş dünyamızın göstemiş olduğu demokratik duruş ve tam bağımsız bir ülkeyi meydana getirmek ve ekonominin ayrılmaz bir parçası olan özgürlüğü yeniden tarihe yazmak için saygıdeğer iş adamlarımızın göstermiş oldukları duruştan dolayı kendilerine şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

“Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın en büyük fuarı”

“Bayim Olur musun? 14. Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı”nın şu anda dünyanın beşinci büyük, kendi coğrafyasının da en büyük fuarı olduğuna dikkat çeken Dr. Mustafa Aydın, “Bu fuar franchising sektörü bakımından Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın en büyük fuarı. Bu fuar, 300 yerli ve yabancı firmanın katıldığı, 30 bin ziyaretçiyi ağırlayan ve ortalama 22 bin metrekare kapalı alanda kurulan oldukca mühim bir fuardır. Türkiye’de franchising sektörü senelik 43 milyon dolarlık bir ticaret hacmine haiz. Dolayısıyla burada yeni yatırımcılar hem kendilerine yeni iş kolları araştırırken hem de iş geliştirme bakımından da çok mühim bir platformda kendilerini bulacaklar. Zira buraya gelen yatırımcılar, sektöründeki diğer firmaların ne yaptığını da görüyorlar. Şu demek oluyor ki sektörle ilgili yeni gelişimleri de takip edebiliyorlar. Heralde yalnız fuarı gezmekle kalmıyorsunuz bununla birlikte eş zamanlı seminerlerimiz de oluyor. Bu da sektörle ilgili informasyon alımını kolaylaştırıyor,” şeklinde konuştu.

Dr. Aydın; “Yirmi birinci yüzyılda bir ülkeyi istila etmek için ille de tanklarınızı ve toplarınızı o ülkeye göndermeniz gerekmiyor. Markalarınızı o ülkeye gönderdiğiniz vakit, o ülkeyi hem ekonomik olarak hem siyasal olarak hem de askeri olarak egemenliğinizin altına almış oluyorsunuz,” dedi.

“Türkiye ile ilgili gerçekten büyük bir bilgi kirliliği var”

Türkiye ekonomisi ile ilgili dışarıdan gelen negatif değerlendirmelerin maksatlı olarak yapıldığının altını çizen Dr. Mustafa Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile ilgili hakikaten büyük bir bilgi kirliliği var. Bilhassa bunu yapıyorlar. Bizim de buna karşı oturup ağlayacak halimiz yok. Bu tarz etkinlikler düzenleyerek o ülkelerden şirketleri, üniversiteleri davet ederek Türkiye’nin hiç de öyle düşünüldüğü gibi olmadığını ve her şeyin oldukça normal yürüdüğünü ifade etmememiz lazım. Bu anlamda bu fuar aynı zamanda Türkiye’nin yurtdışındaki o kirli algısını aydınlığa çıkarması bakımından da oldukca önemlidir.”

“Bu fuar ile beraber başarıya ulaşmış franchise örneklerini hep beraber görmüş olduk”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise mevzuya ilişkin “Bu fuar ile beraber başarıya ulaşmış franchise örneklerini hep beraber görmüş olduk” diyerek isim yapmış ve markalaşmış firmaların standartlarını çok iyi oluşturmaları gerektiğini söylemiş oldu. Franchise veren firmanın sadece ürünlerinin satılmasını sağlama amacı taşımaması ve bayinin de fazlaca iyi hizmet verme noktasında üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğine işaret eden Tüfenkci, işletme kurallarının oldukca iyi oluşturulmasının önemine değindi. İşletmelerin bir ruhu ve kimliği olması gerektiğine değinen Tüfenkci, büyük markaların ne olursa olsun kendilerine ilişkin kuvvetli hikayeleri bulunduğunu kaydetti.

Ülke olarak daha fazlaca markalaşma yolunun bulunması gerektiğine de değinen Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, üreticiler ve ihracatçılar ile el ele verilerek bunun başarılmasının şart olduğunu beyan etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin