Türk iş adamı Osman Kibar, 12 Milyar dolarlık bir şirkete sahip ve bu nedenle de geçtiğimiz günlerde Forbes’a kapak oldu. Amerikan saygın bir iş dergisi olan Forbes’a Mayıs ayında kapak olan iş adamı Osman Kibar’ın ilginç hikayesine bakacak olursak:

İzmir doğumlu Kibar, ismini İzmir’in önemli belediye başkanı olan dedesi Osman Kibar’dan almıştır. İlkokuldan sonra İstanbul Robert Koleji’ne gelmiş ve buradan sonra Amerika’ya matematiksel iktisat alanında okumaya gitmiştir. Yüksek lisans eğitimini de ABD’de yapak Kibar, temel bilim alanında ABD’de yine doktorasını yapmıştır. Doktora eğitimini yaptığı sırada biyoteknoloji şirketi kuran Kibar, bu şirketini daha sonra Novartis adlı bir ilaç firmasına yaklaşık 470 milyon dolara satmıştır. Hatta kurduğu başka bir elektronik şirketini de Intel’e satmıştır. Daha sonra Robert Koleji’nde birlikte okuduğu arkadaşı Cevdet Şamikoğlu ile birlikte 3.5 milyon dolarlık bir sermayeyle Wintherix adlı bir şirket kurdu. Bu şirket Pfizer adlı ilaç firmasının kuluçka merkezindeydi. Ancak işleri umduğu gibi gitmedi ve şirketi sıfırladılar. Kibar da adeta şirketini bu kuluçka merkezinden kaçırmıştır. Daha sonra da Pfizer firması ile mahkemelik oldular. Tüm davalarını 2.4 milyon dolarlık bir fon ile sona erdirip bu defteri kapattılar ancak yine de vazgeçmediler.

Samumed’in Doğuşu

Samumed adını verdikleri kendi şirketlerini kuran Kibar, şirketi 12 milyar dolar değerine getirmesini bildi. Kendi laboratuarını da kurduktan sonra çalışmalarını sürdürdü. Samumed’in jeneratif ilaçlar ortaya çıkarmak istediğini belirten Kibar, hayvan deneyleri ile test edilen ilaçları da geçip insanlar üzerinde de denenen ilaçlarının da bulunduğunu söylüyor. Bu ilaçlar arasında kelliği sona erdiren, yeni saç çıkarma vaadinde bulunan ilaçlar da vardır. Bir diğer ilaç, dünyada birçok insanı yakından ilgilendiren eklem iltihapları ile ilgili. Kısaca, bu iki ilaç insanların en önemli sorunları ile yakından ilgileniyor ve büyük vaatlerde bulunuyor.

Forbes dergisine kapak olan Kibar’ın röportajının altında kendisinin yaşlanmayı durdurup durduramayacağı sorulmaktaydı. San Diego merkezli 12 milyar dolar değerindeki şirketi Samumed’in kurucusu ve CEO’su olan Kibar, bu sorulara amacının yaşlanmayı tersine çevirmek olduğunu söyleyerek yanıt vermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin